Yazılar geri dön
Kategori: İnternet Etiketler: , , ,

Sıra Bulucu: Google’da Web Sitem Kaçıncı Sırada?

Arama motorlarında arama sorgulama sonuçlarında sıralamanızın önemi dikkat edilmesi gereken noktaya sahiptir. Google da  arama yapanların birçoğu, arama sonuçları için 5. ya da 6. sayfalara kadar inmezler. Bir çoğu sadece ilk sayfaya göz gezdirdikten sonra farklı sayfalara yönelebilirler.

Bir düşünün… Gün içinde Google’de arama yaptığınızda, arama sorgularınız için kaçıncı sayfaya kadar gidiyorsunuz. Çok fazla ilerlemediğinizi varsayıyoruz. Zaten çoğunluk da aynı şeyi yapıyor. Yapılan araştırmalara göre, Google arama sorgularında ilk sayfa tüm tıklamaların %70’inden fazlasına sahip.

Peki siz bir web sitesi sahibi olarak %70’in arama yaptığı alanda mısınız? Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde Google’de kaçıncı sırada çıkıyorsunuz, hiçbir fikriniz var mı?

Cevaplar konusunda bir fikriniz yoksa, Google gibi arama motorlarında sıralamanızı nasıl bulacağınızı öğrenmeniz için size bir liste hazırladık.

Fakat öncesinde, konu ile ilgili çok fazla bilgisi olmayanların sıkça sorduğu bir soruyu yanıtlayalım.

 Sıra Bulucu: Google’da Web Sitem Kaçıncı Sırada?

Basit bir Google Aramasıyla Kaçıncı Sırada Olduğumu Öğrenemez Miyim?

Teknik bilgisi olmayan birinin bu soruyu sorması oldukça doğal. Çünkü mantıken belirli bir anahtar kelimeyi Google’ye yazdığınızda, kaçıncı sırada çıkarsanız, Google sıralamam budur diye düşünebilirsiniz. Fakat bilmeniz gereken bir şey var: Bu yöntem Google sıralamanızı kontrol etmenin kötü bir yolu.

Neden mi?

Google sonuçları genellikle her arama yapan kişi için farklıdır. Bunun nedeni Google’nin sonuçları kişiselleştirmeye çalışmasıdır. Kişiselleştirme faktörlerinden bazıları şunlardır:

  • Arama geçmişiniz
  • Daha önce bir siteyi ziyaret edip etmediğiniz
  • Sosyal bağlantılar
  • Fiziksel konumunuz
  • Cihaz türünüz
  • Gmail’de aldığınız e-postalar

Bu nedenle, düğün fotoğrafçısı aramanıza bir şehir eklemeseniz bile, Google muhtemelen size en yakın fotoğrafçılar için sonuçlar gösterecektir. Fakat başka biri aynı sorguyu farklı bir şehirde yaparsa, büyük ölçüde farklı sonuçlar görecektir. Sadece makro düzeyde değil, mikro düzeyde de durum böyledir. Aynı şehrin bir tarafındaki biri, muhtemelen şehrin diğer tarafındaki birinden farklı sonuçlar görür. Özellikle de harita üzerinde…

Bu durumdan kurtulmak isterseniz, tarama geçmişi kişiselleştirmesinin önlenmesi oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken ‘Gizli Pencere’ kullanmaktır. Bu pencereler geçmişi veya çerezleri kaydetmez, bu nedenle kendi tercihleriniz sonuçlarınızı etkilemez. Bununla birlikte, gizli pencere yine de konumunuzdan (IP adresine göre) ve cihazınızdan etkilenebilir (sonuçlar mobil ve masaüstünde muhtemelen farklı olacaktır). Bu nedenle, özel bir göz atma oturumu kullanıyor olsanız bile, aynı anahtar kelimeleri birden fazla cihazda veya farklı konumda ararsanız sonuçlarınız tutarlı olmayabilir. Fakat yine de sıralamanızı kontrol etmek için bu yöntemi kullanacaksanız, en azından kontrol sağlarken konumunuz ve cihazınızla tutarlı olduğunuzdan emin olun. Ya da daha garanti yollar deneyin.

Ücretsiz Sıra Bulma Araçları

Piyasada çoğu sıra bulucu ücretliyken, bazı araçlar ücretsizdir. Fakat bu araçların da sınırlı özelliklere sahip olduğunu unutmamanız gerekir.

1. Serpfox


 Sıra Bulucu: Google’da Web Sitem Kaçıncı Sırada?
Serpfox, SERP’lerde konumunuzu izlemenizi sağlayan ücretsiz bir sıra bulma aracıdır. Ücretsiz plan, en fazla 10 anahtar kelimeyi izlemenize izin verir. Daha fazla anahtar kelimeyi izlemek için ücretli sürüme geçebilirsiniz. Ücretli sürümde fiyatlandırma aylık 10 dolardan başlar. Bu da diğer profesyonel araçlara oranla oldukça makul bir fiyattır.

2. AccuRanker

 Sıra Bulucu: Google’da Web Sitem Kaçıncı Sırada?

Google anahtar kelime sıralamanızı bulmak için minimum düzeyde bir yaklaşım arıyorsanız, AccuRanker kullanabilirsiniz.

Bu ücretsiz araç, Google’daki arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) bir önizlemesini sunar. Sonuçları ülkenize ve konumunuza göre özelleştirebilirsiniz. İsterseniz, sonuçların masaüstü veya mobil cihazlarda nasıl göründüğünü bile görebilirsiniz.

Google arama sonuçlarında sıralama oldukça önemlidir. Sıra bulucular ile birlikte sitenizin nerede yer aldığını bulabilir ve iyi bir seo hizmeti alabilirsiniz. SEO hizmeti için bizimle iletişime geçiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön