Yazılar geri dön
Kategori: Dijital Pazarlama, İnternet Etiketler: , ,

Whatsapp Business Api Entegrasyonu

Whatsapp sadece bir mesajlaşma uygulaması olmaktan çıktı. Şirketlerin/işletmelerin müşterilerine destek sunabilmeleri ve satış kanalı olarak kullanabilmeleri için WhatsApp Business modelini bizlere sundu. Whatsapp Business modeli iki tipten oluşuyor. Birincisi WhatsApp Business App daha çok küçük işletmeler için şirket kimliklerini yansıtabilecekleri iş profillerini oluşturma, otomatik cevap verme gibi birçok özelliğe sahiptir. İkincisi ve bizim üzerine daha çok değineceğimiz model ise WhatsApp Business API’dir.

 Whatsapp Business Api Entegrasyonu

 

WhatsApp Business API ile şirket profili oluşturabilir, mesaj gönderebilir ve istediğiniz entegrasyon ile API’ları kullanarak mesajları alabilirsiniz ve özelleştirip gönderebilirsiniz. Ayrıca mesaj şablonları oluşturup kullanabilirsiniz, API ve webhook’lar sayesinde sisteminize entegre edebilirsiniz. Bütün bu adımların yerine Desk360 üzerinden bu adımları sizin için gerçekleştirebilir, Desk360’ın sunduğu diğer tüm özellikler ile birlikte ekibinizin cevaplayabileceği otomatize bir yapıda kullanabilirsiniz.

Desk360 mobil/web uygulamalarınızdaki kullanıcılarınıza 360 derece hizmet sağlayan ve birçok kanal desteği olan bir kullanıcı destek platformudur. Appstore, Googleplay, Web, Facebook, Twitter gibi birçok kanala hizmet verirken artan Whatsapp kurumsal kullanımlarıyla birlikte satış ve destek kanalı olarak Whatsapp’ıda Desk360 müşterilerinin kullanımına sunmak ve canlı chat özelliği kazandırmak amacıyla Whatsapp Business API entegrasyonuna karar verdik. Bu entegrasyon nasıl yapılır ve biz nasıl bir altyapı kullandık bununla ilgili tüm bilgileri aktarıyor olacağım.

WhatsApp Business API Kullanabilme ve Onay Süreci

Whatsapp Business API’yi kullanabilmek için Facebook Business hesabınızın onaylı olması gerekmektedir. Sonrasında isterseniz doğrudan resmi WBA adresinden süreci başlatabilirsiniz. Facebook Business hesabı üzerinden şirket ve ürün bilgilerini girilerek onay süreci başlatılır. Süreç 1–2 haftayı bulabilmektedir ve WhatsApp Business onayından sonra size bir onay sertifika sı verilmektedir ve bu sertifika WhatsApp business API client’ınız için çok önemlidir. Tüm onay süreci bu sertifika ve numaranız üzerinden dönmektedir.

WhatsApp Business API Kurulum ve Entegrasyonu

WBA(Whatsapp Business API) entegrasyonu için bir Whatsapp business API client çalıştırmanız gerekmektedir. Webhook ve WBA client’ının end pointleri aracılığı ile kendi kurgularınıza uygun ve özel geliştirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Resmi geliştirici kılavuzunu buradan ulaşabilirsiniz.

Whatsapp’ın API desteği diğer API sağlayıcılarından çok daha farklı ve ilginç bir strateji izlemektedir. WhatsApp’ta bir API entegrasyonuna sahibi olmak için kendi instance’larınızı kurmanız ve özel docker’lara ya da AWS entegrasyonuna sahip olmanız gerekir. Kurulum ve kayıt işlemleri gerçekleştirildikten sonra bu instance, uzun ömürlü bir TCP bağlantısı üzerinden WhatsApp Serverları ile bağlantıyı sürdürür. Siz ise HTTP protokolü üzerinden işlemleriniz bu instance ile gerçekleştirebilirsiniz. Yani direkt olarak Whatsapp Server’larıyla değil kurduğunuz instancelar aracılığıyla tüm operasyonlarınızı gerçekleştiriyor olursunuz.

Instance / Node

Whatsapp entegrasyon için çalıştırmanız gereken instance’ları size sunuyor ve bu instanceları çalıştırmak için özel makinelere/serverlara ihtiyacınız var. Bu serverlar üzerinde üç tane farklı yapı çalıştırmanız gerekiyor.

  • MySQL: Bütün datanın şifreli olarak tutulduğu yerdir.
  • CoreApp: CoreApp tüm sihri gerçekleştiren uygulamadır. WhatsApp sunucularına bağlanır, şifreleme anahtarlarını saklar, gelen ve giden mesajları yönetir, kişileri yedekler yani tüm operasyonu yapan kısımdır.
  • WebApp: Coreapp’ile gelen ve giden request’leri gönderen inteface’dir.

Önemli olan nokta ise siz her bir instance’da sadece bir tane hesap (yani numara) çalıştırabilirsiniz. Birden fazla ürününüz ya da numaranız için yine her biri için bir adet instance kurmanız gerekecektir.

Docker kurulumunu tercih ederek kuruluma başladık. Tek bir kurulumdan sonrası başka bir entegrasyon için aynı şekilde yapıldığından ötürü çok kolay bir hal almaktadır. Bu kurulumlardan sonra WBA versiyonlarını takip etmeniz çok önemli bir hal alıyor. Whatsapp her release sonrasında sizin kesinlikle sürüm yükseltmenizi istiyor ve bunun için size süre tanıyor. Bu süre zarfında sürüm yükseltmezseniz WBA’yi o kurulumda kullanamaz hale geliyorsunuz.

Kurulum için WBA size farklı seçenekler sunuyor. Hem dev ortamı hem de prod ortamı kurulumları yapabiliyorsunuz, böylece dev ortamında testlerinizi koşabiliyorsunuz.

Developer Kurulumları
Bu kurulum yöntemi, prod ortamı için kullanılmamalıdır. Prod kurulumunu denemeden önce aşağıdaki developer kurulum işlemlerinden birini deneyebilirisiniz.

  • Single Instance — Basit bir Docker Compose kurulumunu bir instance ile içermektedir. Özellikle yoğun trafik altında kalmayacak bir entegrasyon yapacaksınız ve trafik,yük testleri koşmayacaksınız öneriyoruz. Denemeler yapmak içinde kullanabilirsiniz.
  • High Availability/Multiconnect — Geliştmiş Docker Compose kurulumunu birden fazla instance şeklinde kullanmaktadır. Bu da yoğun trafiği ve single point of faile sorununu çözmül olacaktır.
  • Multiconnect on Minikube — Minikube developer kurulumu

Production Kurulumu
Prod ortamında WhatsApp Business API client’ı nasıl kuracağınız çok önemlidir ve developer kurulumlarında oldugu gibi birden fazla yöntem izleyebilirsiniz.

  • Single Instance — Tek bir instance ile WBA kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Yüksek trafiğe ve çoklu connection desteğine ihtiyacınız yok ise direkt olarak tercih edebilirsiniz.
  • High Availability/Multiconnect — Gelişmiş kurulum ile yüksek trafiği ve kullanılabilirliği sağlamak için ve single point of failure sorununu çözmek için kullanıbilir.
  • Amazon Web Services — AWS ile kolayca deployment gerçekleştirebilirsiniz.

Desk360 olarak kullandığımız yöntem High Availability/Multiconnect kurulumudur. Her bir entegrasyon isteğinde otomatize bir biçimde bu kurulum kubernetes desteğiyle birlikte yürütülür ve yüksek trafiğe karşı sorun yaşamadan her yeni kurulum aynı aşamalardan oluştuğu için kolayca otomatize bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu da birden fazla kullanıcı ve ürüne aynı anda hizmet verebilmemizi sağlamaktadır. (Her bir kurulumun tek bir numara entegrasyonu içerebildiği unutulmamalıdır.)

Desk360’ta birden fazla müşteriye ve ürüne hizmet eden bir yapı bulunduğu için bu kısım otomatize bir şekilde yapılandırılmıştır. Müşteri sistem üzerinden talepte bulunur ve Facebook Business üzerinden arka planda işlemler yürütülür. Numara onayından sonra, kurulum’a API yoluyla sertifika yüklenir ve dogruluma kodu yine API üzerinden (Desk360) aracılığıyla sağlanır. Tüm profil güncellemeleri yine API üzerinden gerçekleştirilebilir.

Bütün bu sürecin yönetilebilmesi için Whatsapp kurulumu tamamlandıktan sonra admin için username ve password bilgileri güncellenir, sonrasında ise sertifika yüklenerek kod voice ya da sms yoluyla doğrulanarak sisteme entegre edilir. Artık kullanılabilir bir ‘WBA’ elde edilmiş olur.

Register işlemi tamamlandıktan sonra, bussiness account settings üzerinden profille ilgili güncellemeler gerçekleştirilebilir.

Update About & Update Business Profile Settings

Gelen mesajları ya da gönderilen mesajların statü bilgilerini alabilmek için WBA instance’ına bir Webhook url tanımlamanız gerekmektedir. Bu url’e istediğiniz spesifik bilgileri de parametre olarak verebilirsiniz ve authentication’ı bu şekilde yönetebilirsiniz. Vereceğiniz url kesinlikle güvenli ve HTTPS olmak zorundadır.

Whatsapp üzerinden ürün numarasına gönderilen bir mesaj WBA instance’ı tarafından tanımlı Webhook Url POST edilir. Gelen mesaj bilgisi içerisinde profil ismi ve whatsapp id’si olarak da telefon numarası gelmektedir. Ayrıca mesaj içerisinde kimden geldiği tipi ve text içeriği yer almaktadır.

Whatsapp api kurulumu ve business entegrasyon yönetimi için bizimle iletişime geçiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön