Yazılar geri dön

Web  Uygulama / Application Nedir?

Web Application, erişimi internet üzerinden sağlanan programlar olarak adlandırılmaktadır. Türkçe karşılığı “Web uygulamaları” olan web application, geleneksel yöntemlerle hazırlanmış olan program türlerine göre daha işlevsel ve pratik olmaktadır.

Günümüz teknoloji dünyasında Web Application’lar bu özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Web Application, internet tarayıcılarını istemcisi olarak kullanan, seçilmiş işlevleri yerine getiren bilgisayar programları olarak da bilinmektedir. İstemci bu bağlamda, sunucu bilgisayarlar üzerinden hizmet alan, kullanıcı bilgisayarlarını ifade etmektedir. Web Application’ların kullanım alanı da oldukça geniştir.

Web applicationlar, web sitelerinde yer alan bir mesaj formunda ya da online mobil oyun uygulamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Web teknolojileri genel anlamda HTML, JavaScript gibi yazılım dilleri ile oluşturulan, verileri işleyen ve depolanmasını sağlayan, internet üzerinden çalışmalarını yürütülen bilgisayar programlarıdır.

Web Application’lar ise sadece internet ortamında bulunan tarayıcılar üzerinden çalışmalarını gerçekleştiren uygulama türlerinden biridir. Web Application’ları genel nitelikleri itibariyle, bir tarayıcı üzerinden kullanıcılarının web sunucusuna bağlanmalarına yardımcı olan köprü görevi görmektedir.

 Web Application Uygulama Nedir?

Web Application Kullanım Alanları

Yazılım veya programların kullanılabileceği tüm alanlarda Web Application kullanmak mümkündür ancak genellikle;

Web tabanlı oyunlar,

Web siteleri ve onlara bağlı uygulamalarda (Özellikle Sosyal Medya),

Otomasyon sistemlerinde,

Şirketlerin çalışanlarına yönelik oluşturduğu uygulamalarda,

E-Ticaret sitelerinde,

Takip programlarında kullanılmaktadır.

Web Application Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Web Application’ların bilinen en büyük avantajı, ilave olarak bir programın bilgisayara kurulması ve yüklenmesi gibi ekstra işlemlere gerek kalmadan, direk kullanabilmesidir. Web uygulamaları (Web Application) ile zaman ve mekan gözetmeksizin, internet üzerinden potansiyel ve mevcut müşterilere kolayca ulaşmak mümkün olmaktadır. Web uygulamaları, performansları konusunda da esnek yapıya sahiptir ve istisnasız tüm tarayıcılarda sorunsuz olarak çalışmaktadır. Belirli bir programın indirilmesi, yüklenmesi gibi işlem aşamalarını gerektirmediği için, web uygulamalarında güncelleme işlemlerine de gerek duyulmamaktadır. Mevcut sunucunun yer aldığı bilgisayar, rutin güncellemelerini yaptığında, web uygulamalarını kullanan tüm bilgisayarlar da otomatik şekilde güncellenmiş olmaktadır.

Web uygulamalarının hızlı ve işlevsel olarak gösterilme nedenlerinden biri de yapılan otomatik güncellemeler ile erişim ağı içerisinde yer alan tüm kullanıcıların güncel sürümü kullanmaya devam etmeleridir. Web uygulamalarında, sunucu sisteminin özel bir şekilde yetkilendirilmesi ile birden çok kullanıcının, uzaktan kullanıma katılması mümkün olmaktadır.

Web Application’ların Popüler Olma Nedenleri

Son 10 yıldır teknoloji dünyasında yer alan Web Application’lar, kolay kullanımları ve pratik çözümleri ile günümüzde vazgeçilmez yazılımlar arasında yer alıyor. Web uygulamaları her sektörden ve her kitleden kullanıcının işlerini kolaylaştırıyor. El emeği üretim yapan bir kullanıcı, ürünlerinin tanıtım ve pazarlamasını web uygulamaları aracılığıyla yapabiliyor. İnternet sitesi üzerinden de daha geniş kitlelere ulaşması mümkün oluyor.

Büyük ölçekli işletmelerin de vazgeçilmez yardımcıları arasında olan web uygulamaları, E-Ticaret sitelerinin, merkez üzerinden yönetilme ve denetleme işlemlerini kolayca yürütme imkanı sunuyor. Web uygulamaları sayesinde, işletmelerin bilgilendirmeleri tek bir merkez üzerinden kontrol edilebiliyor.

İnternet tabanlı web uygulamaları, tüm kullanıcılarına pratik çözümler getiriyor. Web uygulamalarının popüler olma nedenlerinden biri de, işletim sistemine ihtiyaç duymayan yapıları oluyor. Web uygulamaları ile sitelerin yönetimi de daha kolay şekilde gerçekleştiriliyor.

Bir kullanıcı, farklı işletim sistemlerine ulaşarak gerçekleştireceği işlemleri, web uygulamaları üzerinden daha hızlı ve daha kolay şekilde yapabiliyor. Web uygulamalarının en somut yararlarından biri de, internet erişimi olan bir kullanıcının, web tarayıcıları aracılığıyla, bir siteye ulaşarak alışveriş yapabilmesi, bilgi edinmesi ya da sunulan hizmetleri görmesi olarak ifade ediliyor.

Web uygulamalarının kullanılması için harici bir CD, USB ya da programa ihtiyaç duyulmuyor. Kullanıcı tarayıcısını açıp, web adresi üzerinden yapmak istediği tüm işlemleri gerçekleştiriyor. Web Application’lar için sürüm güncellemesi ya da yükseltmesi gibi işlemlere de gerek kalmıyor.

Teknoloji dünyasının en büyük sıkıntılarından biri olan “Sistem çökmesi” durumu, Web Application’lar için geçerli olmuyor. Farklı bir cihaz ya da farklı bir tarayıcı üzerinden mevcut işlemlere devam edilebiliyor. Web Application’lar içerisinde barındırdığı işlevsel özellikleri ve sunduğu pratik çözümlerle, teknoloji dünyasında popülerliğini devam ettiriyor.

Neden Web Tabanlı Uygulama?

Yaklaşık 10 yıl gibi bir süre önce kullanılmaya başlanan web tabanlı uygulamalar önceler farklı fikirler ve yeni alternatifler olarak kullanılırken günümüzde bu uygulamalar vazgeçilmez kullanımlara dönüştü. Neden web tabanlı uygulama kullanıldığına değinmek gerekirse en basit olarak evinde özel el işi ürünler hazırlayıp bunu kendi internet sitesi ile pazarlayabiliyor. Web uygulama ile mümkün olan bu sistem açılacak internet sitesi ile kolayca geniş kitlelere ulaşma imkânına dönüşüyor.

Web uygulamaları daha geniş çaplı olarak da kullanım sağlıyor. Büyük çaplı e-ticaret siteler web uygulamaları ile merkezde yönetim ve denetim sistemlerine hakim olarak kolayca işlemleri sağlayabiliyorlar. Bunun için web uygulamaları internet tabanlı erişim ile işlevsel çözümler oluşturuyor. Karalar, bilgilendirmeler ve her türlü işlem merkezden kolayca yapılabiliyor.

Bu imkanlarla web tabanlı uygulamalar kullanıcılara birçok şekilde pratiklik sağlıyor. Bu durumu teknik açıdan ele aldığımızda işletim sisteminden bağımsız olarak çalışan web tabanlı uygulamalar site yönetimi için büyük avantaj sağlar. Kullanıcılara ayrı ayrı işletim sistemlerine göre ulaşmak yerine tüm kullanıcı grubuna tek komut ile ulaşma imkanı sağlayan web tabanlı uygulamalar sayesinde bilgisayarında herhangi bir tarayıcı olan kullanıcı web adresinize kolayca ulaşarak adresinizden alışveriş yapabilir, açıklamaları okuyabilir ya da web adresiniz hangi alanda hizmet veriyorsa o hizmetler kullanıcıya ulaştırılabilir. Bu uygulamaları kullanmak için ekstra bir CD ya da USB kullanımı ya da program yüklemesi gerekmez. Bunun için sadece kullanıcı tarayıcısını açar ve web adresi üzerinden istediği işlemleri yaparak hizmetlere ulaşabilir.

Yazılım için herhangi bir yükseltme ve yama işlemi gerekmez. Bu gibi durumlar gerekirse sunucu yazılımı sağlayıcı firma tarafından takip edilerek belirli aralıklarla bu işlemler sağlanacaktır. Web tabanlı uygulamanın en önemli avantajlarından biri de sistem çökme gibi durumlardır. Web tabanlı uygulamalarla bu durumları dert etmenize gerek kalmaz. Gerektiği takdirde hemen farklı bir cihaza geçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Mobil Uygulama ile Web Uygulaması Arasındaki Fark Nedir?

İş süreçlerini tanımlayan ve gerçek zamanlı sorunları çözen yazılım uygulamaları oluşturmayı dört gözle bekleyen şirketler ve kuruluşlar. Akıllı telefondaki bilgisayarlarda kullandığımız uygulamalar arasındaki en büyük farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Mobil uygulamalar ve web sitesi uygulamaları bile aynı anlama gelir, gerçekte birbirinden tamamen farklıdır ve hangisini geliştireceğinize karar vermek, kullanmak için zor bir seçim olabilir. Bu yazılım uygulamalarının kullandığı Teknolojiler söz konusu olduğunda, sundukları yeteneklere ve kullanımlara bağlı olarak, bazen bunların bir ve aynı şey olduğu hissedilebilir.

Web uygulama hizmetimizle ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön