Yazılar geri dön
Kategori: Seo Etiketler: , , , ,

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerimizin arama motorlarında daha çok görünürlülük elde etmesini sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür.

Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumlarda (sıralamalarda) yer alarak ziyaretçi sayılarımızı artırabiliriz.

 Seo Nedir?

SEO, ücretli olmayan (“organik” olarak bilinir), arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenizin ziyaretçilerini artırma çalışmalarıdır.

Başka bir ifade ile:

Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO, ingilizce karşılığı Search Engine Optimization olan kelimelerin kısaltılmış biçimidir. Amaç web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesidir.

SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

SEO Neden Gereklidir? Neden Önemlidir?

SEO’nun amacı web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alırlar. Fazla ziyaretçi her web girişimcisini mutlu eder ama burada asıl önemli olan nitelikli kullanıcı sayısıdır. Yani Arama Motoru Optimizasyonunu daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla nitelikli ziyaretçi almak için yapmalısınız.

Bu konuda tecrübe sahibi değilseniz bir SEO uzmanı ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Doğru uzmanı bulup bulmadığınız konusunda emin olmanızı öneririm. Çünkü bilinsizce yapılan çalışmalar sitenize ciddi zararlar verebilir. Çoğu uzman genellikle aşağıdaki hizmetleri sunarlar:

Sitenizin Genel Yapısını İnceleme:

 • Sitenizin İçeriklerini İnceleme, Revize ve Yeni İçerik Önerilerinde Bulunma.
 • Web Sitenizin Google ve Diğer Arama Motorlarına Göre Geliştirilmesi İçin Önerilerde Bulunma.
 • Anahtar Kelime Araştırması.
 • Rakip ve Sektör Analizi.
 • SEO Eğitimi.
 • Site Dışı Stratejilerin Geliştirilmesi ve Uygulanması.
 • Profesyonel ve Anlaşılır SEO Raporlarının Hazırlanması.

Arama motoru optimizasyonu türleri nelerdir?

SEO taktiklerini üç gruba ayırabiliriz;

Sayfa İçi SEO (ON-Page SEO)

Tüm sayfa içi SEO stratejileri web sitenizde gerçekleşir. Web sayfalarınızın detaylı bir şekilde  optimize edilmesi ve arama motoruna uyumlu içeriklerle donatılmasıdır sayfa içi SEO işlemi.

Sayfa içi SEO, sıralamalarınızı iyileştirmek için içerik oluşturmakla ilgilidir bir durumdur. Bu işlem, anahtar kelimeleri sayfalarınıza ve içeriğinize eklemek, düzenli olarak yüksek kaliteli içerikler üretmektir. İçerik üretirken meta etiketleriniz ve başlıklarınız anahtar kelime açısından zengin ve iyi yazılmış olmalıdır.

Sayfa dışı SEO (OFF-Page SEO)

Sayfa dışı SEO stratejileri web sitenizin dışında gerçekleşen işlemlerdir. Örneğin, sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yapmak, başka sitelerin sizin içeriklerinizi kendi sitelerine ekleyip içeriğinizden bahsedilmesi vs. gibi.

Sayfa dışı SEO, başkalarının kendi sitelerinde sizin içeriğinizi ekleyerek geri bağlantı kazanmak gibi web sitesinde gerçekleşen optimizasyondur. Geri bağlantılar başka sitelerle ilişkiler kurmayı içerir. İnsanların sizin içeriğinizi beğendiğini ve içeriğinizi sizi kaynak göstererek başkalarına duyurmayı amaçlar. Çok fazla uğraşı gerektirse de, sayfa dışı SEO çalışması, SEO başarısının önemli bir parçasıdır.

Teknik SEO

Teknik SEO stratejileri web sitenizin arka tarafında gerçekleşen bir işlemdir.

Hem sayfa içi, hem sayfa dışı hem de teknik SEO, sitenizi arama yapan kullanıcılara ve arama motorlarına güvenilir hale getirmeyi amaçlar. Arama motoru tarayıcıları, web sitenizin iyi optimize edilmiş olduğunu anladığında, sitenizin aramalarda daha iyi sıralanma şansını artıracaktır.

Arama motorları SEO’yu neden önemsiyor?

Arama motoruna bir arama sorgusu girdikten sonra karşınıza çıkan sayfaya arama motoru sonuç sayfası (diğer adıyla SERP) denir. SERP size “organik (doğal) sonuçlar” ve “tıklama başına ödenen reklamları” (PPC) olarak adlandırılan sayfaları gösterir. Organik sonuçlara para ödenmezken (SEO), PPC reklamlarına para ödenmektedir.

Organik sonuçlarda yer alması için Google’a veya herhangi bir arama motoruna ödeme yapamazsınız.

Arama motorları size ne kadar alakalı iyi içeriklerin sonuçlarını verirse, sizin veya başka kişilerin o arama motorunu tekrar kullanma olasılığı o kadar artacaktır. Arama motoru insanlar tarafından ne kadar çok kullanılırsa, bu çok fazla reklam gösterimi demektir ve çok fazla para kazanmak demektir.

Kurumsal SEO Ajansı Nedir?

Şirketinizi bulunduğu sektörde ve pazarda; rekabette ön plana çıkaracak, mevcutta yer aldığı sıralamaları iyileştirecek ve işletme markanızın orta – uzun vadeli hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak SEO stratejileri oluşturmaktadır.

Kurumsal SEO Ajansı, ürün ve hizmete ait markanızın arama sonuçlarındaki bilinirliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Standart SEO ajans hizmetlerinden,  Kurumsal SEO Ajansı hizmetlerine geçiş süreci, işletmenizin büyümesiyle birlikte yeni başarı hedeflerine ait yolun artık açılması demektir.

Kurumsal SEO ajansları, standart SEO stratejilerini uygulamanın ötesinde daha karmaşık ve özel gelişmiş SEO stratejilerine odaklanır.

Kurumsal SEO doğru bir şekilde uygulandığında; organik trafik akışı, potansiyel müşteri sayısı, dönüşüm ve marka bilinirliği daha fazla artar.

Özetle Kurumsal SEO Ajansları, büyük ölçekteki işletmeler için pazar rekabetini karşılayan, orta ve uzun vadeli hedeflere yönelik SEO stratejileri uygulayan şirketlerdir.

İnternet gerçekten dünyayı parmaklarımızın ucuna getirdi. Genellikle aradığımız her bilgiyi birkaç tıklama ile karşımıza getiriyoruz. İnsanlar internette bilgi, ürün, hizmet vb. bilgiler ararken çevrimiçi olmaktadırlar.

“Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını merak ediyorum!” diye düşünüyor musunuz?

Tam olarak ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz değil mi? İnternette herhangi bir arama motorunu açtınız ve “SEO Nedir?” diye arama yaptınız.

Sonra ne yaptın? Karşına çıkan sayfadaki ilk birkaç sonuçtan birine tıklanmaya başladın. Beklentilerinizi karşılayan bir site bulamamış iseniz, muhtemelen geri düğmesini tıkladın ve aradığınızı bulana kadar sayfayı aşağıya doğru kaydırdın. Ve diğer web sitelerine tektek tıklamaya başladın değil mi?

Siteniz SEO tekniklerine uygun şekilde optimize edilmemişse, arama sonuç sayfalarında işletmenizi kişiler göremeyeceklerdir. Bu durum da, işletmenizin varlığından başkalarının haberdar olmaması anlamına gelir. Peki internet ortamında arama yapan kişiler sizin web sitenizi bulamıyorsa web sitenizin o halde ne önemi var? SEO ile işletmenizin internet ortamında görünürlüğünü – bilinirliğini artmaktadır.

Neden Profesyonel SEO Ajansı İle Çalışmalısınız?

 • İşletmenizle veya markanızla eşleşen anahtar kelimelerde Google arama motoru sonuç sayfalarının ilk sayfasında değil misiniz?
 • Ürün veya hizmetleri pazarlarken rekabette üstünlük sağlayamıyor musunuz?
 • Web sitenizin Google’da görünürlüğü az mı?
 • Web sitenizin trafiği son zamanlarda azaldı ve nedenini bilmiyor musunuz?
 • Gelen arama, mail, form, whatsapp ve potansiyel müşterilerinizin sayısı azaldı mı?
 • Yeni bir web sitesi kuruyor ve pazara hızla kanalize olmak mı istiyorsunuz?

SEO Ajansı Şirketinize Nasıl Fayda Sağlar?

 • İşletmenizin web sitesini daha yüksek arama hacmine ve rekabet düzeyine sahip anahtar kelimeler için optimize eder.
 • Uygun anahtar kelime hedefleme ve strateji yoluyla marka görünürlüğünü artırmaya ve büyümeye öncülük eder.
 • Hedef kitlenize yönelik özgün, alakalı ve kaliteli içerik çalışmaları ile optimize edilmiş içerikler oluşturur.
 • Uygun SEO Stratejileriyle artan dönüşümlerle satışlarınızı artırır.
 • Markalarınızın Site içi, Site dışı ve Teknik SEO çalışmalarını yürütür.
En İyi SEO Ajansları Arasında Neden Alaoğlu Tasarım?

Yüzlerce blog, ürün ve hizmet sayfalarını müşterilerimiz için kurgulayarak daha fazla gelir elde etmelerine yardımcı olduk.

SEO Uzmanlarımız; kanıtlanmış, verimli ve etkili bir proje yönetim metodolojisi kullanarak kaliteli ve ölçülebilir sonuçlar yarattı.

Potansiyel müşterilerini artırmak isteyen her ölçekteki işletmeyi destekleyecek deneyime sahibiz. Her müşterimizin projeleri şeffaf bir şekilde yönetilmektedir.

Optimizasyon stratejilerimizi en son algoritma güncellemelerine ve pazar trendlerine göre sürekli olarak ayarlıyoruz. Seo hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 3.7 / 5. Oy sayısı: 3

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön