Yazılar geri dön

Basit Bir Web Sunucusu

Node.js’in en ilginç özelliklerinden biri, hiç şüphesiz event-based programming (olaya dayalı programlama) özelliğidir. Bu özellik JavaScript’te, istemci (client) tarafında vardı. Node.js ile server (sunucu) tarafına da aktarılmıştır. Node.js ile bir HTTP sunucusu oluşturmak için, HTTP kütüphanesine (library) ihtiyaç bulunmaktadır. Bir HTTP sunucusunu aşağıdaki şekilde çağırabiliriz:

var HTTP_SUNUCU = require(“http”); HTTP_SUNUCU.createServer(function(request,response){}).listen(8080);

8080 portunda bir olay (event) tetiklendiği zaman, ilk argüman (request) faaliyete geçer. Request nesnesi, porttan gelen taleple ilişkili tüm bilgiyi saklar. Örneğin; bir URL stringini de içerir. Response nesnesi ise sunucudan verilecek cevabı ya da reaksiyonu yönetir.

Aşağıdaki kodda, örnek bir sunucu çalıştıracağız. Çalıştıracağımız sunucunun bileşenlerini tanımlayacağız ve ardından belirleyeceğimiz porttan sunucuyu çalıştıracağız. İçeriği plain/text şeklinde “Batuhan Alaoglu” olarak tanımladığımız için, tarayıcıda göreceğimiz çıktısı “Batuhan Alaoglu” şeklinde olacak. Cevabın statü kodunuysa 200 olarak tanımlayacağız. Her şey yolundaysa bize 200 olarak dönecek.

Aşağıdaki kodu bir Node.js belgesi oluşturun ve içine yazın.

var HTTP_SUNUCU = require(“http”); HTTP_SUNUCU.createServer(function(request,response){ console.log(“ILK SERVER DENEYI”); response.writeHeader(200, {“Content-Type”: “text/plain”}); response.write(“Batuhan Alaoglu”); response.end(); }).listen(8080); console.log(“SUNUCU 8080 PORTUNDA CALISIYOR”);

Kodu, node dosyaismi.js

komutuyla çalıştırın. Aşağıdaki çıktıyı elde edeceksiniz:

SUNUCU 8080 PORTUNDA ÇALIŞIYOR

Tarayıcınızda, sunucuyu çalıştırdığınız adresi (127.0.0.1:8080) girdiğinizde aşağıdaki sonucu elde edeceksiniz:

basit-web-sunucu-olusturmak Basit Node js Web Sunucu Oluşturmak

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön