Yazılar geri dön

Bağlantıyı yeni sekmede açmak için a href new tab kullanımı

Hepimizin içindeki çoklu görevcinin aynı anda bir dizi çevrimiçi görevle işlevsellik yapmasını sağlarlar.
Sekmeler artık o kadar yaygın ki, bir bağlantıya tıkladığınızda muhtemelen yeni bir sekmede açılıyor.
Bunu kendi bağlantılarınızla nasıl yapacağınızı merak ettiyseniz, size konuyla ilgili bilgi vereceğim.

Bağlantı Elemanı

Bir web sayfasında bağlantı oluşturmak için, bir öğeyi (metin, resim vb.) bir çapa (<a>) öğesine sarmanız ve href niteliğini bağlantı vermek istediğiniz URL’ye ayarlamanız gerekir.

 

 

Yukarıdaki bağlantıya tıklarsanız, tarayıcı bağlantıyı geçerli pencerede veya sekmede açacaktır. Bu, her tarayıcıda varsayılan davranıştır.

Bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmak için, anchor öğesinin diğer niteliklerinden bazılarına bakmamız gerekecektir.

Hedef Niteliği

Bu nitelik tarayıcıya bağlantının nasıl açılacağını söyler.

Bir bağlantıyı yeni bir sekmede açmak için target niteliğini _blank olarak ayarlamanız yeterlidir:

Artık birisi bağlantıya tıkladığında, kişinin tarayıcı ayarlarına bağlı olarak yeni bir sekmede veya muhtemelen yeni bir pencerede açılacaktır.

target=”_blank” ile ilgili güvenlik endişeleri

Hedef niteliğini her kullandığınızda çapa öğesine her zaman rel=”noreferrer noopener” eklemenizi şiddetle tavsiye ederim:

 

rel niteliği, sayfanız ile bağlantılı URL arasındaki ilişkiyi ayarlar. Bunu noopener noreferrer olarak ayarlamak, tabnabbing olarak bilinen bir kimlik avı türünü önlemek içindir.

Tabnabbing nedir?

Bazen ters tabnabbing olarak da adlandırılan tabnabbing, window.object API’si aracılığıyla sayfanıza kısmi erişim elde etmek için tarayıcının varsayılan davranışını target=”_blank” ile kullanan bir istismardır.

Tabnabbing ile bağlantı verdiğiniz bir sayfa, sayfanızın sahte bir giriş sayfasına yönlendirilmesine neden olabilir. Çoğu kullanıcının bunu fark etmesi zor olacaktır çünkü odak noktası sayfanızın bulunduğu orijinal sekmede değil, yeni açılan sekmede olacaktır.

Daha sonra bir kişi sayfanızın bulunduğu sekmeye geri döndüğünde, bunun yerine sahte giriş sayfasını görecek ve giriş bilgilerini girebilecektir.

Güvenli çalışan bir örnek görmek isterseniz, açık ve rel özniteliği hakkında daha fazla bilgi için bu sayfaya ve GitHub deposuna göz atın.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön