Yazılar geri dön

Apple Geliştirici (Developer) Hesabı Nasıl Açılır?

Uygulamanızı Apple App Store’da yayınlamak istiyorsanız öncelikle bir Apple Geliştirici (Developer) Hesabı açmanız gerekiyor. Bu arada Apple Geliştirici Hesabı açmak için Apple’a her yıl 99$ ödemeniz gerektiğini hemen belirtelim.

İşte Apple Geliştirici Hesabı açarken adım adım yapmanız gerekenler…

1. Öncelikle https://developer.apple.com/programs/ adresine gidin ve sağ üstte bulunan Enroll butonuna tıklayın. Apple Geliştirici (Developer) Hesabı Nasıl Açılır?

2. Açılan ekranda en altta yer alan Start Your Enrollment butonuna basın.

3. Sonraki ekranda size Apple ID (Apple Kimliği) ve şifre bilgileriniz soruluyor; çünkü Apple Geliştirici Hesabı yaratmak için bir Apple ID’niz olması lazım.

Apple ID yaratmak için ekrandaki Create Apple ID butonuna tıklayın. Apple Geliştirici (Developer) Hesabı Nasıl Açılır?

4. Bu alanda sizden isim, soyisim, doğum tarihi ve e-posta gibi kişisel bilgileriniz istenir.

Apple ID kısmına, asla kapanmayacak bir e-posta adresi yazmalısınız; çünkü bundan sonraki adımlarda sizinle tüm iletişim, bu e-posta üzerinden sağlanıyor.

5. Diğer bilgilerinizi de doldurduktan sonra Continue butonuna tıklayın. Sonrasında size bir doğrulama kodu gönderiliyor ve karşınıza gelen yeni ekranda, bu kodu kullanarak e-posta adresinizi doğrulamanız isteniyor.

Bu aşamada, Apple ID oluştururken belirttiğiniz e-posta kutunuzu kontrol edin ve onay kodunu ilgili bölüme girerek Continue butonuna basın.

6. Bir sonraki adımda, karşınıza çıkan Apple Geliştirici Sözleşmesi’ni onaylamanız gerekiyor.

Sözleşmeyi okuduktan sonra 1. kutucuğu işaretleyerek Submit‘e tıklayın.

Eğer Apple Geliştiricileri’ne yönelik son haberleri almak istiyorsanız 2. kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Fakat bu seçenek, isteğe bağlı; o yüzden bu kutucuğu işaretlemeden bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

7. Sırada hesap türünü belirlemek yer alıyor. https://developer.apple.com/enroll/ adresine giderek Apple ID’niz ile giriş yapın.

Burada size, bireysel hesap mı şirket hesabı mı açmak istediğiniz soruluyor. Bireysel kullanıcıysanız Individual’ı seçmelisiniz. Eğer şirket ya da kurumsal bir hesap olacak ise ona göre işlemleri yapmanız gerekmektedir. Eğer şirket için hazırlanan bir uygulama kişisel hesap ile yayınlanmak istenirse  Apple tarafından kabul edilmemektedir.

Kullanacağınız hesap tipini seçtikten sonra Continue butonuna tıklayın.

8. Ödeme ekranına gelmeden önce Apple, sizden kimliğinizi doğrulamanızı isteyebilir. Bu noktada iki faktörlü kimlik doğrulama özelliği devreye girer.İki faktörlü kimlik doğrulama, başka biri parolanızı bilse bile hesabınıza erişilmesini engellemek için tasarlanmıştır. İki faktörlü kimlik doğrulamayla hesabınıza yalnızca iPhone, iPad veya Mac’iniz gibi güvendiğiniz aygıtlar üzerinden erişilebilir.Apple, iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini geliştirmeden önce kullanıcılarına iki aşamalı doğrulama teknolojisini sunuyordu. Hesabınızda hangi sistemin aktif olduğunu  öğrenmek ve gerekli ayarları yapabilmek için Apple’ın destek dokümanından faydalanabilirsiniz.

Eğer Apple ID’nizde iki faktörlü kimlik doğrulama aktifse bu aşamada Apple, telefonunuza bir doğrulama kodu gönderir.

Gelen kodu aşağıdaki ekrana girip Continue butonuna basarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Apple ID’niz için bu doğrulama ayarlanmadıysa aşağıdaki adımları izleyerek veya Apple’ın destek dokümanından yararlanarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktif hale getirebilirsiniz.

9. Kimlik doğrulama adımlarını sorunsuz geçtiyseniz Apple, sizden detaylı iletişim bilgilerinizi ister ve sizi ödeme adımına doğru yönlendirir.

Yukarıdaki formda yer alan tüm alanları doldurun ve devam edin.

10. Bir sonraki adımda, Apple Geliştirici Programı’na üye olmak için ödemeniz gereken yıllık tutar ve kayıt numarasını içeren bir ekranla karşılaşıyorsunuz.

Karşınıza çıkan bilgileri doğruladıktan sonra Purchase butonuna tıklayın.

11. Bu adımda güvenlik amacıyla tekrar kullanıcı adı ve şifreniz sorulabilir. Bilgilerinizi girip devam ettikten sonra kredi kartı bilgilerinin istendiği ekranla karşılaşacaksınız. Apple Geliştirici (Developer) Hesabı Nasıl Açılır?

Ekranda yer alan fatura adresi ve kredi kartı bilgilerini doldurduktan sonra işleminiz tamamlanıyor ve hesabınız onay sürecine giriyor.

Onay sürecinde bazı bilgileri doğrulamak için Apple, sizden kimi belgeleri fakslamanızı isteyebilir. Eğer sunduğunuz bilgi ve belgelerde herhangi bir sorun yoksa hesabınız açılır ve üyelik onayınız size e-posta yoluyla iletilir.

İçeriği Puanlayabilirsiniz !

Değerlendirmek için yıldıza tıklayın!

Ortalama puan 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Yazılar geri dön